Tiedottaminen

ELY, OAJ:n paikallisyhdistykset, LTOL ja OAJ tiedottavat ajankohtaisista asioista usein sähköpostin välityksellä. Jokaisella jäsenellä on oikeus ja velvollisuus olla näiden sähköpostiviestien saavutettavissa. Ratkaisu tähän on tiivis yhteysopettajaverkosto ja ELYn alueelliset sähköpostiringit (Tapiola, Leppävaara, Espoon keskus, Matinkylä-Olari, Espoonlahti, Kirkkonummi, Kauniainen).


ONHAN SINUNKIN PÄIVÄKODISSASI YHTEYSOPETTAJA?!

Yhteysopettaja on tärkeä linkki yhdistyksen ja jäsenistön välillä. Hän kerää talonsa elyläisten sähköpostiosoitteet ja välittää yhdistykseltä saapuvat sähköpostiviestit edelleen. Yhteysopettaja opastaa muita elyläisiä ja kertoo yhdistykseen ja Lastentarhanopettajaliittoon liittymismahdollisuudesta talonsa uusille lastentarhanopettajille ja sosionomeille.

Jokaisessa päiväkodissa (kunnallinen, ostopalvelu, yksityinen tai koulun tiloissa toimiva) tulee olla yhteysopettaja. Yhteysopettajan sähköpostiosoite ilmoitetaan yhdistyksen sihteerille: sihteeri(at)ely.fi tai suoraan oman alueen rinkivastaavalle (rinkivastaavat alueittain sivun alareunassa).

  • Jos talossa on vain yksi elyläinen, hän ilmoittautuu yhteysopettajaksi

  • Erityislastentarhanopettajat ilmoittautuvat lähimmän talon sähköpostilistalle

  • Kun yhteysopettaja vaihtuu, on muuttuneet yhteystiedot ilmoitettava rinkivastaavalle, ettei tiedon kulku katkea

  • Muistathan ilmoittaa myös sukunimen tai sähköpostiosoitteen vaihdoksesta!

  • Jos jäät toistaiseksi pois työelämästä, voit jatkaa samalla sähköpostilistalla tai ilmoittaa sähköpostiosoitteesi suoraan sihteerille

  • Työelämästä pysyvästi poissa olevat ilmoittavat sähköpostiosoitteensa sihteerille

TIIVIS YHTEYSOPETTAJAVERKOSTO ON SUURI VOIMAVARA JA YHTENÄISYYDEN TAE!

Rinkivastaavat alueittain:

Espoonlahti: Minttu Ilveskivi-Hentilä, minttu.ilveskivi(at)gmail.com
Espoon keskus: Eija Salo-Mattila, e.salo.mattila(at)gmail.com
Tapiola: Anna Pohjakallio, anna.pohjakallio(at)saunalahti.fi
Matinkylä-Olari: Sanna Salmi, sanna.salmi(at)opettaja.fi
Leppävaara: Merja Laitinen, merja.laitinen(at)opettaja.fi
Kirkkonummi: Terhi Hakkarainen, terhi.hakkarainen(at)kirkkonummi.fi
Kauniainen: Riitta Ojanperä, riitta.ojanpera(at)opettaja.fi